You Can Do It!

NIESAMOWITA HISTORIA NASZYCH ABSOLWENTÓW FIZJOTERAPII

Artykuł nie tylko opowiada o możliwościach zawodowych fizjoterapeuty, ale jest przede wszystkim opowieścią o marzeniach i sile godnej ich realizacji. Jest prawdziwą historią dwojga absolwentów jednej z niepublicznych uczelni wyższych w Bydgoszczy, którzy swymi dotychczasowymi dokonaniami, dają wiarę w możliwość skutecznego kierowania własnym życiem. Jest również opowieścią o tym, że świat stoi otworem, bez względu na to, z jak dużej miejscowości się pochodzi i jak wiele można zyskać na przełamywaniu nie tylko własnych granic, ale i ogólnie przyjętych standardów.

Czy można otrzymać profesjonalne wykształcenie i wsparcie na prywatnej uczelni? Ile kosztuje założenie własnego gabinetu rehabilitacyjnego? Czy zawód fizjoterapeuty ma przyszłość? Co oferują mi studia na tym kierunku? Oczywiście, są to ważne pytania, i uzyskasz na nie odpowiedzi. Ostrzegam jednak, że mogą być one zaskakujące. Jeżeli pragniesz studiować, a boisz się podjęcia wiążących się z nim decyzji, znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Zapraszam.
Image

| RAZEM, DO CELU

Historia Dawida i Patrycji Liebrecht, zdaje się być fabułą jednego z amerykańskich filmów, produkowanych najczęściej w myśl zasady „You can do it!". Nie zabrakło w nim romantycznych uniesień, łez zarówno szczęścia jak i smutku, dużej siły, odwagi głównych bohaterów oraz happy end'u, który jak to bywa, zazwyczaj jest zapowiedzią „części drugiej". Scenarzystą tej produkcji nie jest jednak Hollywoodzki twórca, a dwójka młodych ludzi, którzy nie zrzucili odpowiedzialności na los, tylko wzięli sprawy w swoje ręce.

| STUDENCKIE RODZEŃSTWO

Studiowali na tym samym kierunku, na tej samej uczelni. Oboje wybrali kształcenie w niepublicznej placówce, i choć łamali tym pewne stereotypy, zważali jedynie na oferowaną im wysoką jakość kształcenia. „Moją uwagę na tę uczelnię zwróciła Patrycja." – przyznaje Dawid Liebrecht, właściciel Gabinetu Rehabilitacji i Masażu LIBRA-MED w Krajence. „Z uwagi na doświadczenie zawodowe i wcześniejsze wykształcenie, zastanawiałem się nad Biotechnologią. Zdecydowałem się jednak na Fizjoterapię. To był dobry wybór, który zaowocował nie tylko otwieranym dziś gabinetem." – mówi z uśmiechem, błądząc myślami w tylko jemu znanych wspomnieniach z okresu studiów.
 
Z początku, na uczelni brano ich za rodzeństwo. Nie odstępowali siebie na krok i załatwiali wspólnie wszelkie sprawy. Nawet razem podchodzili do egzaminów. Jednak po chwili, każdy mógł zorientować się, że faktycznie łączy ich miłość i zażyłość, ale nie mają one nic wspólnego z rodzinnymi więzami krwi. Środowisko akademickie kibicowało ich związkowi, i choć było wyrozumiałe w pewnych kwestiach, nie dawało im taryfy ulgowej. Od początku wykazywali się dużą ambicją, zaangażowaniem w życie uczelni oraz poziom przyswajania wiedzy. „Byli silni zarówno razem jak i osobno. Dzięki ciężkiej pracy, wzorcowo spełniali wymogi kształcenia na naszej uczelni. Ale nie na samej nauce świat się kończy. Świat studenta był ich światem." – opowiada Robert Szarata, ówcześnie aktywnie działający w Samorządzie Studenckim Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy.

| NAUKA TO NIE WSZYSTKO

Już w trakcie studiów Dawid i Patrycja weszli w związek małżeński. Ta stanowcza decyzja o wspólnym kroczeniu przez świat sprawiła, że stali się jeszcze silniejsi i pełni wiary w lepsze jutro. Po obronie dyplomów, na świat miała przyjść mała Celinka. Było to nie lada wyzwanie, z którym młodzi absolwenci radzili sobie tak, jak potrafili najlepiej – skutecznie, odważnie i razem. Po zdobyciu kolejnych certyfikatów i podniesieniu 
kwalifikacji zawodowych, padła decyzja o rozpoczęciu kolejnego rozdziału nie tylko w karierze fizjoterapeuty, ale i wspólnym życiu. Małżeństwo skupiło się na projekcie otworzenia pierwszego w Krajence i okolicach, Gabinetu Rehabilitacji i Masażu. Wcześniej zebrali wiele pozytywnych opinii mieszkańców i rzetelnie zbadali możliwości założenia oraz rozwoju firmy. „W mniejszych miejscowościach często brakuje odpowiedniego zaplecza rehabilitacyjnego, a w miastach gdzie takowe już się znajdzie, kolejki sięgają wielu miesięcy naprzód." – mówi Pani Katarzyna, mieszkanka Krajenki zainteresowana uroczystym otwarciem. Dla Dawida i Patrycji był to idealny rynek. Ponadto, Krajenka (powiat złotowski) leży obok Wysokiej, z której pochodzą i w której mieszkają nasi bohaterowie. Zadanie okazało się jednak trudniejsze niż się spodziewali.
Image
Image

| LIBRA-MED - CEL, MARZENIE, PASJA

„Przepraszam moją żonę i córeczkę." – to szczere wyznanie Dawida poruszyło wszystkich zebranych na ceremonii otwarcia LIBRA-MED. Prace nad zagospodarowaniem przestrzeni gabinetu, wyposażeniem go w profesjonalny sprzęt, zebraniem odpowiednich funduszy i wypełnianiem kilogramów dokumentacji, okazały się bardziej wymagające czasowo niż większość młodych przedsiębiorców przypuszcza. Można pozostawić domysłom, jak wiele cennych chwil zostało poświęconych celowi, marzeniu i pasji – własnemu gabinetowi rehabilitacji i masażu. Szczęśliwe twarze małżonków sugerują jednak, że cena tego przedsięwzięcia okazała się warta poświęceń. Dawid mógł liczyć na pełne wsparcie żony i najbliższej rodziny. „Dziękuję Wam wszystkim", powiedział w dniu otwarcia, a jego oczy i głos potwierdzały pełne zrozumienie znaczenia tych słów.
Otwarcie gabinetu było dużym wydarzeniem. Oprócz rodziny i przyjaciół, zjawiła się również Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Krajenka, Pani Aleksandra Sawicka, Proboszcz Parafii p.w. Św. Anny – Grzegorz Fabiszak, a także Ci, którzy wspierali Dawida oraz Patrycję w ich dążeniu do celu od samego początku – rodzice, dawna szefowa, u której odbywali praktykę, oraz zespół Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Na otwarciu, po poruszającej przemowie właściciela gabinetu, odbyła się prezentacja wysokiej klasy zaplecza rehabilitacyjnego i relaksacyjnego. Następnie, w pełni zasłużenie Dawid odebrał z rąk przedstawicieli uczelni referencje potwierdzające jego największe atuty i silne cechy, niejednokrotnie wymienione już w treści niniejszego artykułu. Całość ceremonii zwieńczyły poświęcenie gabinetu przez proboszcza, pełne uznania oklaski, gratulacje i szczere życzenia sukcesu. LIBRA-MED okazał się gabinetem godnym wysokiej miary ambicji i profesjonalizmu młodej pary.

| "JEST TO PLUS DLA NASZEJ MIEJSCOWOŚCI"

Swojego zadowolenia z otwarcia gabinetu LIBRA-MED nie ukrywają władze Gminy i Miasta Krajenka. „Jest to poszerzenie oferty usług zdrowotnych i pro-zdrowotnych dla naszych mieszkańców. Jest mi bardzo miło, że każdy potrzebujący odpowiedniej pomocy mieszkaniec, będzie mógł tutaj się zwrócić, i od osoby która ma do tego odpowiednie przygotowanie, tą naprawdę fachową pomoc uzyskać. Jak się dziś okazuje, równie profesjonalny jest sam lokal i sprzęt." – mówi Zastępca Burmistrza, Pani Aleksandra Sawicka. „Bardzo cieszę się, że gabinet został otwarty. Będę trzymać kciuki za rozwój firmy Pana Dawida Liebrechta" – dodaje. Zainteresowania nie ukrywają również sami mieszkańcy, zbierający się pod gabinetem i chętnie pytający o ofertę. „Mamy już pierwsze terminy zabiegów" – oznajmiła dumnie Patrycja Liebrecht. Jeden z nich przypadał już na sam dzień wielkiego otwarcia. Dzięki dużej akcji promocyjnej oraz życzliwości mieszkańców Krajenki, LIBRA-MED stał się gabinetem, o którym mówiono zanim jeszcze został otwarty.
Image
Image

| "JEST TO PLUS DLA NASZEJ MIEJSCOWOŚCI"

„Uważam i mam nadzieję, że rynek usług, jest dziedziną przyszłościową. Społeczeństwo jest coraz bardziej aktywne. Mówią, że sport to zdrowie, ale trzeba zadbać również o odpowiednią kondycję naszych narządów ruchu." – mówi w dalszej części wywiadu Zastępca Burmistrza, Pani Aleksandra Sawicka. Jak wiadomo, fizjoterapia to nie tylko rehabilitacja sportowców i innych potrzebujących jej osób, ale i zaawansowane techniki relaksu, np. masaż gorącymi kamieniami i stemplami ziołowymi. „Myślę, że takie zabiegi są coraz bardziej popularne. Wiemy, że część z pośród naszych znajomych i mieszkańców, specjalnie wyjeżdża do SPA i korzysta z różnych zabiegów. Jest to również dodatkowy bonus dla tego miejsca, żeby bez kosztownych wyjazdów, mieszkańcy mogli u siebie, na miejscu, z tej propozycji skorzystać."
 
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne i relaksacyjne występuje również poza dużymi miastami. Rynek usług pro-zdrowotnych jest nie tylko mile widziany w mniejszych miejscowościach, ale i bardzo potrzebny, na co zwracają uwagę sami mieszkańcy. Oprócz Fizjoterapii, równolegle zainteresowanie zdobywa np. Kosmetologia, która nie powinna kojarzyć się tylko z kosmetyką, a z zaawansowanymi zabiegami niezwykle pożądanymi przez coraz bardziej dbające o urodę społeczeństwo.

Wiele wskazuje na to, że gabinet LIBRA-MED może być zwyczajnie skazany sukces. A przynajmniej na niemałe zainteresowanie.

| BRAK NAPISÓW KOŃCOWYCH

Od teraz, przed Dawidem, Patrycją oraz ich małą córeczką Celiną otwiera się nowy rozdział w życiu. Aby dokonać tak wiele, w tak młodym wieku, musieli wykazać się wspominaną nie raz odwagą, determinacją, wiarą w siebie i godną podziwu siłą. Jest to jednak początek nie tylko zawodowych sukcesów, ale i nowych doświadczeń oraz wyzwań, które mogą przybrać różny charakter. Wierzę jednak, że bez względu na to co jeszcze może się wydarzyć, razem są w stanie przetrwać każdy sztorm i razem dane im będzie przeżywać najpiękniejsze poranki na Morzu Życia. Na obranym przez nich kursie, za mitycznym sterem Fortuny i razem, do celu.
 
A Ty, drogi czytelniku, czy jesteś w stanie wziąć swoje życie we własne ręce? Czy jesteś w stanie wyjść poza sferę bezpieczeństwa, zaryzykować i uczynić swoje życie lepszym? Nawet, jeżeli nie zrealizujesz swoich marzeń, zyskasz nowe i cenne doświadczenia, które pomogą Ci w ich realizacji. Nie zrzucaj odpowiedzialności na swoje pochodzenie, stan majątkowy, status społeczny czy wiek. Jeżeli chcesz, możesz osiągnąć więcej, niż przypuszczasz! Wszystko jest przed Tobą, wystarczy tylko przełamać strach przed zmianą i zacząć pracować na swój sukces.
 
Uczelnia prywatna? Owszem! Własna praktyka? Owszem! Ma to swoją cenę? Owszem! A czy warto? Owszem, wpadnij do Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, skąd swoją przygodę zaczynali nasi bohaterowie, i sprawdź. Kto wie, może to o Tobie będzie kolejny artykuł? YOU CAN DO IT!
Image

Search